| Brand: | OPPO |
| Model: | N1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.9 inches, 96.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Rotating pop-up main camera module |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3610 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 600 |
| Cpu: | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 170.7 x 82.6 x 9 mm (6.72 x 3.25 x 0.35 in) |
| Weight: | 213 g (7.51 oz) |
| Build: | Touch-sensitive panel (back) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, dark blue |
| Usd: | ~464 USD |