| Brand: | OPPO |
| Model: | Mirror 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, 100% in 90 min |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 137.7 x 68.8 x 8.9 mm (5.42 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Blue |
| Usd: | ~292 USD |