| Brand: | OPPO |
| Model: | K9 5G |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.43" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | SUPER_AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4300.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM7250-AC Snapdragon 768G 5G |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 620 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.9 mm |
| Weight: | 172 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.2 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, GPS |