| Brand: | OPPO |
| Model: | K9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 750 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 430 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, 100% in 35 min |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250-AC Snapdragon 768G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.4 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 159.1 x 73.4 x 7.9 mm (6.26 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Aurora |
| Usd: | ~281 USD |