| Brand: | OPPO |
| Model: | K7x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 100% in 65 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Dimensions: | 162.2 x 75.1 x 9.1 mm (6.39 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black |
| Usd: | ~205 USD |