| Brand: | OPPO |
| Model: | K5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.4 inches, 101.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 430 nits (typ) |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 67% in 30 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10, ColorOS 6.1 |
| Dimensions: | 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (6.25 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cyber metal, Fantasy forest, Polar sunshine |
| Usd: | ~259 USD |