| Brand: | OPPO |
| Model: | K13 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 1920Hz PWM, 600 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/2.88", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 23mm (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 80W wired, 33W PPS, PD, QC, 62% in 30 min, 100% in 56 min |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| Gpu: | Adreno 810 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 163.2 x 76.1 x 8.5 mm (6.43 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 208 g (7.34 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | NFC (China only) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Icy Purple, Prism Black, White |
| Usd: | ~205 USD |