| Brand: | OPPO |
| Model: | K11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typical), 1100 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 100W wired, 100% in 26 min |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 782G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Dimensions: | 162.7 x 75.5 x 8.2 mm (6.41 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Moonshadow Gray; Glacier Blue |