| Brand: | OPPO |
| Model: | K10 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.62 inches, 106.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 80W wired, 100% in 31 min |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Dimensions: | 162.7 x 75.7 x 8.6 mm (6.41 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~389 USD |