| Brand: | OPPO |
| Model: | K10 Energy |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.59 inches, 104.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.2 |
| Dimensions: | 164.4 x 75.9 x 8.5 mm (6.47 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |