| Brand: | OPPO |
| Model: | K10 5G (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.59 inches, 104.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 480 nits (typ), 600 (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Panda Glass |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 67W wired, 2-80% in 29 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8000 Max (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.75 GHz & 4xX.X GHz) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Dimensions: | 164.3 x 75.8 x 8.7 mm (6.47 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~313 USD |