| Brand: | OPPO |
| Model: | K1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.4 inches, 101.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.12µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), ColorOS 5.2 |
| Dimensions: | 158.3 x 75.5 x 7.4 mm (6.23 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Red, Silver Green |
| Usd: | ~227 USD |