| Brand: | OPPO |
| Model: | Joy 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat), ColorOS 2 |
| Dimensions: | 132.8 x 66.6 x 9 mm (5.23 x 2.62 x 0.35 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Gray |
| Usd: | ~140 USD |