| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Find X8s Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.59 inch |
| Resolution: | 1216 x 2640 pixels |
| Technology: | 6.59 inch |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Main Video: | 4K @ 60 fps UHD |
| Selfie Specs: | 50 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9400 Plus Chipset |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 + ColorOS 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Weight: | 187 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |