| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X8 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.82 inches, 113.0 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 70mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF (10cm - ∞), OIS 50 MP, f/3.1, 135mm (periscope telephoto), 1/1/.95", 0.8µm, 6x optical zoom, dual pixel PDAF (35cm - ∞), OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.75", 0.64µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 6100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 100W wired, 18W PD, 18W QC, 55W PPS 50W wireless 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, upgradable to Android 16, ColorOS 16 |
| Dimensions: | 163.1 x 76.8 x 8.8 mm (6.42 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 226 g (7.97 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Matte Black, Pure White, Shell Pink |