| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.74 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio (~451 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1100 nits (HBM), 1450 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1100 nits |
| Protection: | Unspecified |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 65mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, 2.8x optical zoom, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 112˚, (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Main Features: | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, PDAF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 80W wired, PD, 50% in 12 min |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Immortalis-G715 MC11 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Dimensions: | 162.9 x 74.1 x 9 mm (6.41 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Gold |
| Usd: | ~821 USD |