| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Technology: | LTPO2 AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, BT.2020, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS (3-axis sensor-shift, 2-axis lens-shift) 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 2x optical zoom, PDAF 50 MP, f/2.2, 15mm, 110˚ (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF |
| Main Features: | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 80W wired, PD, 50% in 12 min 50W wireless, 100% in 47 min 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - GlobalMediatek Dimensity 9000 (4 nm) - China |
| Cpu: | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - GlobalOcta-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - China |
| Gpu: | Adreno 730 - GlobalMali-G710 MC10 - China |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | 163.7 x 73.9 x 8.5 or 8.8 mm |
| Weight: | 218 g or 195 g (6.88 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Ceramic Black, Ceramic White, Blue (eco leather) |