| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X5 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 430 nits (typ), 600 nits (HDR), 800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 24mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, PD, 100% in 31 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, ColorOS 12 |
| Dimensions: | 160.6 x 73.2 x 7.8 mm (6.32 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Starlight Black, Startrails Blue |
| Usd: | ~292 USD |