| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X3 Neo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1100 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, 100% in 35 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12, ColorOS |
| Dimensions: | 159.9 x 72.5 x 8 mm (6.30 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Galactic Silver, Starlight Black |
| Usd: | ~194 USD |