| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3216 pixels, 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, BT.2020, 500 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF 50 MP, f/2.2, 16mm, 110˚ (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF 3 MP, f/3.0, (microscope), AF, ring flash, 60x magnification |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, PD, 40% in 10 min 30W wireless, 100% in 80 min 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 13, ColorOS 13 |
| Dimensions: | 163.6 x 74 x 8.3 mm (6.44 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Build: | Dust/water resistant |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gloss Black, Blue, White |
| Usd: | ~648 USD |