| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X2 Neo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 103.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, 500 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4025 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 50% in 20 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, ColorOS 7 |
| Dimensions: | 159.4 x 72.4 x 7.7 mm (6.28 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight: | 171 g (6.03 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Moonlight Black, Starry Blue |
| Usd: | ~259 USD |