| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X2 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.4 inches, 100.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 430 nits (typ) |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4025 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 50% in 20 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, ColorOS 7 |
| Dimensions: | 160.3 x 74.3 x 8 mm (6.31 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Moonlight Black, Pearl White |
| Usd: | ~216 USD |