| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X Lamborghini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.42 inches, 101.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.22µm, PDAF, OIS Motorized pop-up 20 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.0µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@240fps, 720p@480fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 25 MP, f/2.0 Motorized pop-up SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 50W wired, 100% in 35 min |
| Fast Charging: | 50W |
| Chipset: | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| Gpu: | Adreno 630 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, ColorOS 7.0 |
| Dimensions: | 156.7 x 74.2 x 9.4 mm (6.17 x 2.92 x 0.37 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~1458 USD |