| Brand: | OPPO |
| Model: | Find N5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 8.12 inches, 211.7 cm2 |
| Resolution: | 2248 x 2480 pixels (~412 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO OLED, 1B colors, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 120Hz, 1400 nits (HBM), 2100 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 1/1.56”, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 75mm (periscope telephoto), 1/2.75", 3x optical zoom, PDAF (10cm - ∞), OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚, (ultrawide), 1/4.0”, 1.12µm, AF |
| Main Features: | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Selfie Specs: | 8MP, f/2.4, 21mm (ultrawide), 1/4.0”, 1.12µm Cover camera: 8MP, f/2.4, 21mm (ultrawide), 1/4.0”, 1.12µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 80W wired, PD, 100% in 50 min 50W wireless Reverse wired |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | 7-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, ColorOS 15 |
| Dimensions: | Unfolded: 160.9 x 145.6 x 4.2 mmFolded: 160.9 x 74.4 x 8.9 mm |
| Weight: | 229 g (8.08 oz) |
| Build: | IPX8/IPX9 water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 Gen2, Display Port, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cosmic Black, Misty White, Dusk Purple |