| Brand: | OPPO |
| Model: | Find N3 Flip |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.8 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm, AF |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30; gyro-EIS |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 44W wired, 50% in 23 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 44W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Immortalis-G715 MC11 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, up to 4 major Android upgrades, ColorOS 14 |
| Dimensions: | Unfolded: 166.4 x 75.8 x 7.8 mm Folded: 85.5 x 75.8 x 16.5 mm |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Build: | IPX4 splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct - InternationalWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct - China only |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cream Gold, Misty Pink, Sleek Black |
| Usd: | ~1296 USD |