| Brand: | OPPO |
| Model: | Find N3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 7.82 inches, 196.7 cm2 |
| Resolution: | 2268 x 2440 pixels (~426 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO3 OLED, 1B colors, Dolby Vision, 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2800 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 70mm (telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF |
| Main Features: | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Selfie Specs: | 20MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/4.0", 0.7µm Cover camera: 32MP, f/2.4, 22mm (ultrawide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4805 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 67W wired, PD, 35% in 10 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | Unfolded: 153.4 x 143.1 x 5.8 mmFolded: 153.4 x 73.3 x 11.7 mm |
| Weight: | 239 g or 245 g (8.43 oz) |
| Build: | IPX4 splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Gold, Red |
| Usd: | ~1782 USD |