| Brand: | OPPO |
| Model: | Find N2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 7.1 inches, 162.2 cm2 |
| Resolution: | 1792 x 1920 pixels (~370 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1550 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.74", 0.8µm, 2x optical zoom, PDAF 48 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), 1/2", 0.8µm, AF |
| Main Features: | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/3.14" Cover camera: 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/3.14" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4520 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 67W wired, 37% in 10 min, 100% in 42 min 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, ColorOS 13 |
| Dimensions: | Unfolded: 132.2 x 140.5 x 7.4 mmFolded: 132.2 x 72.6 x 14.6 mm |
| Weight: | 233 g or 237 g (8.22 oz) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, White |
| Usd: | ~1188 USD |