| Brand: | OPPO |
| Model: | Find N |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 7.1 inches, 162.2 cm2 |
| Resolution: | 1792 x 1920 pixels (~370 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF 16 MP, f/2.2, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.09", 1.0µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm Cover camera: 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, 55% in 30 min, 100% in 70 min 15W wireless 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | Unfolded: 132.6 x 140.2 x 8.0 mmFolded: 132.6 x 73 x 15.9 mm |
| Weight: | 275 g (9.70 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Purple |
| Usd: | ~1156 USD |