| Brand: | OPPO |
| Model: | Find 7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3'', AF |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Capacity: | 3000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 3 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean); ColorOS |
| Os Version: | 4.3 |
| Dimensions: | 152.6 x 75 x 9.2 mm |
| Weight: | 171 g |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, USB Host |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | White, Black, Astro Black |
| Usd: | ~475 USD |