| Brand: | OPPO |
| Model: | Find 5 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 137 x 68 x 7.7 mm (5.39 x 2.68 x 0.30 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~259 USD |