| Brand: | OPPO |
| Model: | Find 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 1.9 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 141.8 x 68.8 x 8.9 mm (5.58 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~583 USD |