| Brand: | OPPO |
| Model: | Find |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 125 x 66 x 6.7 mm (4.92 x 2.60 x 0.26 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~108 USD |