| Brand: | OPPO |
| Model: | F5 Youth |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.32", 1.0µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), ColorOS 3.2 |
| Dimensions: | 156.5 x 76 x 7.5 mm (6.16 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight: | 152 g (5.36 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gold, Black |
| Usd: | ~302 USD |