| Brand: | OPPO |
| Model: | F21 Pro 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 430 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Schott Xensation glass |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, PD, 31% in 15 min, 100% in 63 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Build: | IPX4, dust and water resistant RGB ring lights around the cameras (notifications, charging progress) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Colors: | Rainbow Spectrum, Cosmic Black, Dawnlight Gold, Starlight Black |
| Usd: | ~356 USD |