| Brand: | OPPO |
| Model: | F21 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 2 MP, f/3.3, (microscope) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, 100% in 60 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Build: | IPX4 water resistant RGB ring light around the camera (notifications, charging progress) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cosmic Black, Sunset Orange, Dawnlight Gold, Starlight Black |
| Usd: | ~302 USD |