| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo F19 Pro Plus 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.43 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.43 inches |
| Main Specs: | Quad Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 4310 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 + ColorOS 11.1 |
| Os Version: | 11 |
| Weight: | Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $357.00 |