| Brand: | OPPO |
| Model: | F17 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.43 inches, 100.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.09", 1.0µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4015 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 50% in 30 min, 100% in 53 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GM9446 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Dimensions: | 160.1 x 73.8 x 7.5 mm (6.30 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Magic Blue, Matte Black, Metallic White |
| Usd: | ~292 USD |