| Brand: | OPPO |
| Model: | F17 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.44 inches, 100.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4015 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 50% in 30 min, 100% in 53 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, ColorOS 7.2 |
| Dimensions: | 159.8 x 72.8 x 7.5 mm (6.29 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight: | 163 g (5.75 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Dynamic Orange, Navy Blue, Classic Silver |
| Usd: | ~216 USD |