| Brand: | OPPO |
| Model: | F15 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.4 inches, 100.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~408 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 430 nits (typ) |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4025 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Mediatek MT6771V Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 160.2 x 73.3 x 7.9 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Lightening Black, Unicorn White |
| Usd: | ~270 USD |