| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Ace 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.55 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.55 inches |
| Main Specs: | Quad Camera |
| Main Video: | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10.0 + ColorOS 7.1 |
| Os Version: | 10.0 |
| Dimensions: | 160 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight: | 186 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $659.00 |