| Brand: | OPPO |
| Model: | A96 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.43 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 48 MP, ƒ/ 1.7, (wide), -2 MP, ƒ/ 2.4, (depth) |
| Main Video: | 4K Video, 1080p video |
| Selfie Specs: | 16 MP, ƒ/ 2.0 |
| Capacity: | 4500mAh |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 695 (SM6375) (6 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold +6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 619 |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11 Red Velvet Cake |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | 159.8 x 73.2 x 7.5 mm |
| Weight: | 171 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.1, A2DP, EDR, LE, APT-x, LDAC, SBC, AAC |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, Blue, Rose-gold |