| Brand: | OPPO |
| Model: | A96 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.59 inches, 104.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, PD, 50% in 26 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 164.4 x 75.7 x 8.4 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Build: | IP5X (dust), IPX4 (water) resistance |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Starry Black, Sunset Blue |
| Usd: | ~605 USD |