| Brand: | OPPO |
| Model: | A95 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 430 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Brightness: | 430 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4310 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 100% in 48 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 800U (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 160.1 x 73.4 x 7.8 mm (6.30 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Fluid Black, Cosmo Blue, Silver |