| Brand: | OPPO |
| Model: | A78 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.56 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 50 MP, ƒ/ 1.8, (wide), -2 MP, ƒ/ 2.4, (Black & white) |
| Main Video: | 1080p video, Slow Motion 120 fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ 2.0 |
| Capacity: | 5000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 700 (MT6833) (7 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A76 2.2 GHz + 4x Cortex A55 2.0 GHz) |
| Gpu: | Arm Mali-G57 MC2 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 75.1 x 163.8 x 8.0 mm |
| Weight: | 188 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.3, A2DP, LE, APT-x, LDAC, SBC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, Purple |