| Brand: | OPPO |
| Model: | A78 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Panda glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, PD, 52% in 30 min, 100% in 67 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
| Dimensions: | 163.8 x 75.1 x 8 mm (6.45 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Glowing Black, Glowing Purple |