| Brand: | OPPO |
| Model: | A74 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 162.9 x 74.7 x 8.4 mm (6.41 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Fluid Black, Space Silver |
| Usd: | ~162 USD |