| Brand: | OPPO |
| Model: | A57e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 600 nits |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, ColorOS 12.1 |
| Dimensions: | 163.7 x 75 x 8 mm (6.44 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight: | 187 g (6.60 oz) |
| Build: | IP5X (dust), IPX4 (water) resistance |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Glowing Black, Glowing Green |
| Usd: | ~194 USD |