| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo A57 (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.56 inches |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels |
| Technology: | 6.56 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6833P Dimensity 810 5G |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12 + ColorOS 12.1 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 163.8 x 75.1 x 8 mm |
| Weight: | 186 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, and compass |
| Usd: | $216.00 |