| Brand: | OPPO |
| Model: | A55s 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2, (wide), -2 MP, ƒ/ 2.4, (depth) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ 1.9 |
| Capacity: | 4000mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 480 (8 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (2x Kryo 460 2 GHz + 6x Kryo 460 1.8 GHz) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 Red Velvet Cake |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | 162.1 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight: | 178 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + eSIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, Green |