| Brand: | OPPO |
| Model: | A55 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.51 inches, 102.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ), 550 nits (peak) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | NEG T2X-1 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Dimensions: | 163.6 x 75.7 x 8.4 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Build: | Splash-proof |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Rainbow Blue, Starry Black, Green |
| Usd: | ~140 USD |